top of page
Search

Enerjini Çok Olumlu Dönüştürecek Sabah Rutinleri

Updated: Sep 18, 2022

Merhaba, Bireysel Gelişimim ile ilgilenmeye başladıkça, kendime vakit yaratmanın ne demek olduğunu ve hayatımda neleri şifalandırdığını görmeye başladıkça daha sık yapmaya başladığım alışkanlıklarımdan bahsetmek istedim. Mesela bunları yaptıkça günüm daha güzel geçiyor, kendime vakit ayırmış olmanın etkisini gün içinde yüksek enerjimi gördüğümde fark edebiliyorum. Bana iyi gelen birşey yapmak tüm günümü olumlu yönde etkiliyor. Kendine ait özel alan yaratmak ve rutinler yapmak zihni başardım hissine getiriyor ve insanı sakinleştiriyor.. Okuduğum kitapların ve özgeçmişlerin çoğunda sabah yapılan rutinlerin hayatı düzene soktuğundan bahsediyor, organize olmanın kolaylaştığından söz ediliyor ve bu benim deneyimlediğime göre de gerçekten oluyor.. Her sabah yapamasamda, önemli olan yeniden başlayabilmek ve ertesi gün devam etmek.  UYANIRKEN  Sabah ilk yapmak istediğim şey hemen instagramda neler olmuş diye bakma isteğim ve gelen whatsapp mesajları oluyor. Belki bu birçoğumuz için böyle, günümüz teknolojisinde böyle olmasıda çok normal. Ama yapılan araştırmalara göre henüz gözlerini yeni açmışken sistem daha uyku modunda oluyor, korunmasız oluyorsun ve aslında zihnin en net ve verimli hali gözlerini açar açmaz uyandığında oluyor. Bunu öğrendiğimden beri ilk iş olarak telefona bakmayı erteliyorum. En az yarım saat bakmıyorum. Bu sırada da kalkarken kendimle sohbet ediyorum. Evet :) kendime merhaba seansı gibi birşey oluyor :) O güne selam ve şükürlerimi ediyorum, kendime, hayatıma, insanlara olan şükürlerimi, teşekkürlerimi söylüyorum hissederek yapmaya özen gösteriyorum ve bu da günüme başlarken enerjimi yükseltmeye yarıyor. Motive oluyorum kendimi iyi hissediyorum, olumlu cümleler kurmanın hissi bana çok iyi geliyor bence bunu bir deneyin :)  İçsel huzur kaplamaya davet için, Nil Karaibrahimgil'in Kendime Teşekkür ederim şarkısı önerimdir.

:)

MEDİTASYON  Kendime ettiğim cümlelerden sonra uyandım ve güne selam etmiş oldum. Her sabah yapmasamda 3 veya 4 yıldır hayatıma meditasyonu soktum, her gün yapıyorum yapmadığımda eksikliğini çok hissettiğim birşey. Bazen yönlendirmeli, bazen de sadece nefesime odaklanarak meditasyon yapıyorum. Bu zihnimi, bedenimi, ruhumu dinginleştiren ve sakinleştiren bir alışkanlığım. NEFES AL  Biraz hareket etmek aktifleşmek ve dengeli yani aslında bilinçli nefes alıp vermek sinir sistemimi rahatlatıyor. Nefes teknikleri ile ilgili detaylı bir yazı hazırlamayı planlıyorum.. Hareket etmek için ya yürüyüş yada yoga yapıyorum.

AROMATERAPİ 

Mini sohbet, şükürler, dengelenmek ve biraz hareket etmek sonrası yeni tanıştığım evimin enerjisini değiştiren çay ağacı yağı ile buhurdanlık kullanıp alanımın havasını anında değiştiren rahatlatıcı bir aromaterepi yağı koyuyorum. Bu uçucu yağın antibakteriyel özelliğinden dolayı etkisini hissediyorum. Mekana hem ferah hem sabah sabah çok sevdiğim bir koku yayıyor. Buhurdanlığımın altına tealight mumumu yakıp, üzerine koyduğum az mitarda suyumun içine bir iki damla uçucu yağ damlatmak evimin her yerine kokunun yayılması için yeterli oluyor. Bu arada ben yağlarımı, buhurdanlığımı ve hatta yeni siparişini verdiğim yüz nemlendirici ve aydınlatıcımı instagram hesabı @badenatural den sipariş veriyorum. Aşağıya da internet sitelerini koyuyorum.. Hatta şuanda indirim ürünleri var https://www.badenatural.com 

İlham dolu güne başlarken

Sanatçının Yolu kitabında Julia Cameron'un önerdiği Sabah Sayfaları yazmak ( Aktif olan elini kullanarak zihin akışı yazmak, burada önemli olan şey elini kaldırmadan yazmak. Bilinçdışının devreye girdiğini ve oradan gelene izin vermek için yapılan bir çalışma. ) Kendisi buna zihnin çöpünü kağıda boşaltmak olarak ta tanımlıyor. Ve bu çalışma sayesinde yeni bir güne başlarken zihnin daha berrak olduğu da kanıtlanmış. 3 ile 4 sayfa yazmak yeterli. Bazı günler 1 sayfa dahi olabilir. Bazı günler aksayabilir.


Rutinlerimi yaptığım günümün bana iyi gelen yanlarını fark edebiliyorum. Hem dingin, hem hareket etmiş olmamın verdiği huzur ile başarı hissim birleşiyor. O gün kendimi kendimle barışık ve daha yaratıcı hissedebiliyorum. Tüm bu rutinleri uygulayıp size nasıl geldiğini deneyebilir veya kendinize güzel gelen yeni rutinlerle güne başlayabilirsiniz. Hatırlatma : ) Benim bazı günler aksadığı oluyor ve bazen içim yapmak istemiyor. O zamanlar kendimi zorlamak yerine '' bu gün de böyle '' demeye gayret ediyorum... Her gün bir değil, tıpkı doğa gibi. Bir gün sıcak, bir gün ılık ve diğer gün yağmurlu. Rutinleri deneyip, deneyimlerini benimle paylaşmak istersen hilal@hilallena.com'a yazabilirsin. Kendinize çok iyi bakın Sevgiyle

144 views0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page